Help

Brosjyrer for barn

Dysleksi Norge har laget brosjyrer spesielt for barn.

I brosjyren bruker vi et enkelt språk.

Hvis du er fagperson tenker du kanskje at vi skriver litt enkelt. Det er meningen!

Når et barn får en diagnose er det viktig å snakke med dem om hva det betyr. Det er viktig å hjelpe dem å forstå og å sette ord på sine egne følelser. For noen er det en stor lettelse, fordi de endelig får svar på hvorfor de har synes det er så vanskelig. For andre er det vanskelig.

Det er også viktig at barn får hjelp til å forstå hva diagnosen IKKE betyr. Det har ingenting med intelligens, latskap, vilje eller evne å gjøre. Å få påvist at man har en vanske, er første skritt mot å få riktig hjelp!

forsider

Vil du vite mer?

Her kan du lese mer om:

Dysleksi

Dyskalkuli

DLD

Tilrettelegging

Datahjelpemidler

Rettigheter

Ikke medlem enda? Les mer om medlemskap her.

Lurer du på hvorfor vi bruker begrepene dysleksi, dyskalkuli og DLD?

I diagnosepapirene dine står det kanskje andre og mye vanskeligere ord. Dette er fagbegreper. For fagpersoner er det viktig å bruke presise begreper. I dagligtale og for barn er det derimot fornuftig å bruke litt mer "folkelige" begreper. Derfor har vi valgt å bruke disse begrepene i våre brosjyrer som retter seg mot barn.

Dette betyr det:

  • Dysleksi: Kalles ofte spesifikke lese- og skrivevansker eller utviklingsdysleksi
  • Dyskalkuli: Kalles ofte spesifikke matematikkvansker eller utviklingsdyskalkuli
  • DLD: Kalles ofte utviklingsmessige språkforstyrrelse eller developmental language disorder på engelsk. Før ble det kalt SSV og sto for spesifikke språkvansker.